Podpowiadamy co zwiedzić w Radomsku
Zabytki Radomska – czyli co i gdzie można zobaczyć wybierając się do naszego miasta.
W Radomsku jest naprawdę sporo atrakcyjnych miejsc, których nie może zabraknąć na stworzonej liście turystycznej. Wybierając się na wycieczkę po mieście z pewnością nie można pominąć takich miejsc jak:
Ratusz
Aktualnie mieści się w nim siedziba Muzeum Regionalnego, które zdecydowanie warto odwiedzić. Budynek powstał w 1857 roku i charakteryzuje się stylem eklektycznym. Według zapisów jest to drugi ratusz w mieście. Pierwszy został rozebrany ze względu na zły stan techniczny. Aktualny ratusz został zmodernizowany i rozbudowany w czasie międzywojennym.
Klasztor Franciszkanów
Zwany także Kościołem Podwyższenia Krzyża Świętego. Ciekawym faktem jest, że świątynia została ufundowana przez samego Władysława Łokietka w 1328 roku. Wcześniej w tym samym miejscu znajdował się inny budynek rzymskokatolicki, który powstał dzięki Leszkowi Czarnemu. Jego styl architektoniczny jest mieszany, można dostrzec elementy gotyckie, a także barokowe. Przez wiele lat kościół był niszczony przez pożary oraz wojny. Dzięki ingerencji królowej Bony Sforzy w 1543 roku do miasta powrócili Franciszkanie, którzy zaczęli opiekować się świątynią. Kościół posiada wieżę. W drugiej połowie XX wieku zostały przeprowadzone modernizacje, dzięki którym wzmocniono mury kościelne. We wnętrzu znajdują się posągi świętych jak np. św. Grzegorz Wielki, św. Augustyn oraz rzeźba Jezusa Chrystusa.
Kościół św. Marii Magdaleny
Kościół to drewniano – murowany budynek, który powstał w 1789 roku. Kościół powstał dzięki środkom finansowym Ignacego Kozierowskiego. Kościół przez lata przechodził swoje wzloty i upadki. W czasie najazdów wojsk napoleońskich służył jako magazyn przez co został wyłączony z funkcji sakralnych. Msze święte zaczęto ponownie odprawiać dzięki ingerencji Wincentego Gajewskiego w 1857 roku. Był wielokrotnie remontowany.
Kolegiata św. Lamberta
Budowla wzniesiona w stylu neobarokowym w latach 1869 – 1876. Za jej projekt architektoniczny odpowiadał Konstanty Wojciechowski. Była konsekrowana przez pochodzącego z Wrocławia biskupa Wincentego Teofil Popiel. Wcześniej w tym samym miejscu istniała inna świątynia, która spłonęła. Według zapisów historycznych istniała w XI / XII wieku. Podobno w dawnych czasach postawiono obok szpital, dla ratowania chorych.
Kościół Parafialny pw. św. Rocha
Świątynia została położona w dzielnicy Stobiecko Miejskie w 1502 roku. Jest to w całości budowla drewniana. We wnętrzu znajduje się przepiękny ołtarz w stylu gotycko – renesansowym. Na tryptyku została namalowana Święta Rodzina, która pokazana jest w części środkowej. Po bokach świętego obrazu przedstawiają sceny Męki Pańskiej (łącznie cztery). Obraz pochodzi z 1519 roku. W środku kościoła znajdują się obrazy i posągi przedstawiające święte postacie takie jak: św. Roch, św. Zofia z córkami, św. Maria Magdalena, św. Wit, św. Jan Jałmużnik. Kościół był gruntownie odrestaurowany w 1952 roku oraz 2010 roku. W kościele znajduje się także dzwonnica pochodząca z XVIII wieku. Za kościółkiem postała nowa budowla rzymskokatolicka tj. Kościół pw. św. Joachima i Anny. Pomimo tego faktu, w małym kościółku wciąż odbywają się msze święte.
Ponadto miejsca, które warto odwiedzić w regionie to: tatarska chałupa położona w dzielnicy Stobiecko Miejskie, Cmentarz Żydowski, Cmentarz Stary, liczne kamienice położone w obrębie starego miasta (XIX i XX wiek), pałacyk przy ulicy Stefana Batorego (aktualnie znajduje się tutaj Hotel Zameczek), najróżniejsze zabytki związane z architekturą przemysłową np. wieża ciśnień, Miejska Biblioteka Publiczna, która jest zabytkową willą oraz dworek przy ulicy Młodzowskiej powstały w XX wieku.
Miasto posiada także liczne pomniki upamiętniające najróżniejsze wydarzenia i postaci. Do najpopularniejszych możemy zaliczyć pomnik: św. Jana Nepomucena, Władysława Reymonta, Konstytucji 3 Maja, Jana Pawła II, Konspiracyjnego Wojska Polskiego, Stanisława Staszica, św. Jadwigi Andegaweńskiej, Grób Nieznanego Żołnierza, pomnik obelisk powstały na cześć getta żydowskiego.